Orzel
N-kolor
Biblioteka
Biblioteka Politechniki Koszalińskiej


Europeistyka


„Zjednoczona w różnorodności” to motto Unii Europejskiej. Trudno o lepszy opis procesu integracji europejskiej, w którym Polska aktywnie uczestniczy od 2004 roku. Różnorodność kultur, tradycji i języków stanowi nie słabość, lecz siłę Unii Europejskiej. Czy jednak jest ona wystarczająco silna, aby stawić czoła piętrzącym się problemom? Kryzys migracyjny, pandemia COVID-19, ruchy populistyczne i eurosceptyczne w państwach członkowskich, dyskusja wokół ewolucji „Europy Ojczyzn” w kierunku „Stanów Zjednoczonych Europy” – to zaledwie kilka, najbardziej widocznych przykładów wyzwań wewnętrznych, z jakimi Unia Europejska musi się obecnie mierzyć. Jednocześnie coraz bardziej skomplikowana staje się sytuacja międzynarodowa, w której Unia funkcjonuje. Zaostrzająca się rywalizacja Stanów Zjednoczonych z Chinami, trudności z wdrożeniem globalnej odpowiedzi na zanieczyszczenie środowiska, rosnąca rola sztucznej inteligencji i nowych technologii w życiu państw i społeczeństw wymagają od Unii Europejskiej podjęcia szybkich i konkretnych decyzji. Powyższe trudności i wyzwania są także naszymi, polskimi. Od ponad 17 lat Polska należy do Unii Europejskiej, odgrywając w niej coraz większą rolę, zaś polscy urzędnicy pracują w instytucjach unijnych, budując przyszłość swojego kraju i całej Unii Europejskiej.

Wybierając kierunek „Europeistyka” nie tylko poznasz dzieje i obecne zasady funkcjonowania Unii Europejskiej, ale także otrzymasz praktyczną wiedzę, która przygotuje Cię do pracy w administracji publicznej, służbach mundurowych, firmach prywatnych i organizacjach pozarządowych, pokaże jak wykorzystać programy wsparcia dla założenia swojego biznesu czy też zbuduje konieczne podstawy do rozpoczęcia kariery politycznej.

 

Jeśli zatem:

  • interesujesz się światem, stosunkami międzynarodowymi, integracją europejską, polityką,
  • chcesz dowiedzieć się, jak wykorzystać możliwości, które daje członkostwo Polski w Unii Europejskiej,
  • uważasz, że bezpieczeństwo międzynarodowe i cyberbezpieczeństwo to jest to, czym warto się zainteresować,
  • wiążesz swoją karierę z administracją publiczną, służbami mundurowymi, organizacjami pozarządowymi i nie tylko,
  • planujesz wykorzystać fundusze unijne dla rozpoczęcia własnej działalności lub wsparcia już istniejącej firmy…

… to studia na kierunku „Europeistyka” są właśnie dla Ciebie! Spotkasz tutaj wykładowców-ekspertów, którzy pomogą Ci zdobyć praktyczną wiedzę na temat procesów zachodzących w Polsce, Europie i na świecie. Przyjdź do nas i wykorzystaj możliwości, jakie daje członkostwo naszego kraju w Unii Europejskiej!