O programie Erasmus+
Od 1 stycznia 2014 roku rusza program Erasmus+, wspierający edukację, szkolenia, inicjatywy młodzieżowe oraz sportowe w całej Europie. Nawet 5 milionów młodych ludzi, studentów i dorosłych zdobędzie doświadczenie i umiejętności, studiując, szkoląc się lub odbywając wolontariat za granicą w ramach programu Erasmus+. Dodatkowo program wesprze współpracę około 115 tys. instytucji i organizacji działających we wszystkich sektorach edukacji.
Erasmus+ zastępuje siedem wcześniejszych programów i wprowadza wiele uproszczeń, aby dostęp do funduszy edukacyjnych był łatwiejszy niż kiedykolwiek. Poza programami „Uczenie się przez całe życie” oraz „Młodzież w działaniu”, w jego struktury wchodzą m.in.: Erasmus Mundus, Tempus, Jean Monnet oraz wsparcie dla inicjatyw sportowych.
Program został oficjalnie przyjęty przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej. 12 grudnia opublikowano również zaproszenie do składania wniosków oraz przewodnik po programie. W połączeniu różnych programów i inicjatyw architekci programu pokładają nadzieję na bardziej wydajne finansowanie przedsięwzięć beneficjentów i łatwiejszy dostęp do funduszy edukacyjnych.
W programie Erasmus+ sektory edukacji i szkoleń oraz sektor młodzieży będą realizowały trzy kluczowe akcje:
- Akcja 1: Mobilność edukacyjna
- Akcja 2: Współpraca na rzecz innowacji i dobrych praktyk
- Akcja 3: Wsparcie w reformowaniu polityk
Oprócz wymienionych wyżej trzech kluczowych akcji program będzie dotyczył specyficznych działań obszarze edukacji na poziomie wyższym pod nazwą Jean Monnet oraz w obszarze sportu. Działania te będą realizowane tylko na szczeblu ogólnoeuropejskim.
Szczegółowe informacje znajdują się w „Przewodniku po programie” opublikowanym przez Komisję Europejską.
Szczegółowe informacje na temat programu: http://erasmusplus.org.pl/
Wiecej na temat programu: http://tu.koszalin.pl/kat/279
Koordynatorzy wydziałowi:
mgr Anna Hajek (anna.hajek@tu.koszalin.pl) - studenci,
mgr Wiesław Trojanowicz (wieslaw.trojanowicz@tu.koszalin.pl) -pracownicy.