- O Wydziale
- Dziennikarstwo i komunikacja społeczna
- Europeistyka
- Politologia 2.0
- Filologia angielska I stopień
- Filologia angielska II stopień
- Filologia germańska
- Pedagogika
- Studia podyplomowe
- Bałtycki Konkurs Językowy
- Konferencje naukowe
- Publikacje wydziałowe
- Jakość kształcenia
- Erasmus + KA-107
- Erasmus+
- Baza ekspertów medialnych Wydziału Humanistycznego
- Wykłady dla szkół
- Konwent Pracodawców WH
- Koło Polskiego Związku Filatelistów przy Politechnice Koszalińskiej
W roku akademickim 2016/17 semestru letniego miałam przyjemność wzięcia udziału w programie Erasmus+, w ramach którego udało mi wyjechać na południe Hiszpanii - do Granady.
Od razu zakochałam się w tym pięknym, jak i upalnym mieście. Jedną z charakterystycznych cech tego miasta jest wielokulturowość. Znajdują się tam najlepiej zachowane w Europie zabytki arabskie, jednym z nich jest tamtejszy zamek Alhambra, który przyciąga tłumy turystów z całego świata. W zasięgu mojego wzroku znajdowało się najwyższe pasmo górskie Półwyspu Iberyjskiego– Sierra Nevada, a w pobliżu Granady rozciągało się wybrzeże Costa del Sol z niesamowitymi plażami mającymi dostęp do Morza Śródziemnego. Piękna architektura i przepyszna kuchnia od razu skradły moje serce. Same miasto oferuje wiele atrakcji i rozrywek nie tylko dla studentów. Po przyjeździe byłam bardzo pozytywnie zaskoczona gościnnością, uprzejmością Hiszpanów jak i standardami mojej nowej uczelni. Wykładowcy zawsze służyli pomocą i - mimo iż byli wymagający - studia w Granadzie okazały się być czystą przyjemnością. Pomimo tego, że na początku nie było łatwo, ponieważ wszystko wydawało się być obce i niezrozumiałe, z czasem przywykłam i było mi bardzo ciężko rozstawać się z tą uczelnią.
Chciałabym zachęcić wszystkich studentów do wyjazdu na taką wymianę. Możliwość studiowania w zupełnie nowym środowisku umożliwia nam poszerzenie dotychczasowej wiedzy w wielu dziedzinach życia. Mamy możliwość zapoznania się z wymogami bądź metodami nauczania innego kraju, na konkretnie wybranej przez nas uczelni. Poza samą nauką z książek lub wykładów, uczymy się nowych rzeczy jak i poznajemy samego siebie. W wielu sytuacjach trzeba wykazać się samodzielnością i zaradnością oraz stawić czoła wielu wyzwaniom, które na pewno spotkają nas niejednokrotnie w obcym kraju. Ponadto, podczas takiego pobytu zawiera się wiele przyjaźni, poznaje się nową kulturę i język. Jest to przede wszystkim niezapomniany czas, którego warto doświadczyć. Z chęcią przeżyłabym to wszystko jeszcze raz! Wspomnienia takie jak te, zostaną ze mną już na pewno do końca życia.
Aleksandra Czyczyn-Egird
Wyjazd z programu Erasmus bardzo pomógł mi rozwinąć się językowo. Dzięki niemu poznałam bardziej kraj, jego kulturę i przemiłych ludzi. Zajęcia były prowadzone w miłej atmosferze, choć nie ukrywam, że nauka była też bardzo istotna. Bardzo zachęcam wszystkich do skorzystania z takiej możliwości, szczególnie osobom studiującym języki obce, ponieważ wtedy uczymy się też języka w praktyce. Erasmus organizuje też wiele ciekawych wycieczek. Można poznać wielu ludzi pochodzących z różnych stron świata. Osobiście jestem bardzo zadowolona, że zdecydowałam się na studiowanie z tego programu aż 2 semestry.
Daria Łosiak - filologia germańska
Mój pierwszy wyjazd z programem miał miejsce na początku 2014 roku, wyjechałam wówczas na uczelnię Yasar do Turcji. Wszystkie moje doświadczenia związane z tym miejscem i krajem są jak najbardziej pozytywne. Uniwersytet posiadał świetnie zorganizowane stowarzyszenie ESN. Członkowie tego zespołu wprowadzili nas w realia nowej sytuacji- każdy zagraniczny student miał przydzielonego mentora z którym mieliśmy stały kontakt, pomagali oni w znalezieniu lokum, oprowadzali po mieście i kampusie. Co więcej przez cały okres semestru organizowane były imprezy i venty integracyjne, a także przeróżne wycieczki po kraju.
Izmir był wspaniałym wyborem, było to miejsce niezwykle nowoczesne, ogromne miasto przepełnione młodymi ludźmi.
Anna - filologia angielska
Praktyka zrealizowana w ramach programu Erasmus była okazją do bliskiego poznania kultury i obyczajów Hiszpanii. Zwiedziłam piękne miasta, m.in. Malagę, Kordobę i Sewillę. W ramach praktyki pracowałam w szkole jako nauczyciel języka angielskiego z grupą dzieci w Granadzie. Praca w zespole międzynarodowym była dla mnie ciekawym doświadczeniem i dała mi wiele satysfakcji. Poznałam wielu studentów z innych krajów, z którymi spędziłam przyjemne wieczory przy hiszpańskich tapas. Uważam, że korzystanie z programu Erasmus daje wiele korzyści i nie mogę się doczekać kolejnego wyjazdu.
Iga Madejek - filologia angielska
Erasmus był zdecydowanie jednym z najlepszych okresów mojego życia.
Zderzenie kultur, rzucenie w anglo- i szwedzkojęzyczne środowisko, było pozytywnym szokiem, który usprawnił moje zdolności interpersonalne w języku angielskim. Kadra nauczycielska była niezwykle profesjonalna i pomocna (choć trzeba przyznać, że przestawienie się na nieformalne zwracanie się do wykładowców per Fredrik, Kostia czy Anellie, było wyzwaniem ;) ). Sam wyjazd dostarczył mi wielu wrażeń nie tylko w ramach zajęć organizowanych na mojej uczelni Hogskolan Dalarna w Falun, ale również podczas uczestniczenia w uroczystościach związanych np. z Dniem Świętego
Patryka, Wielkanocą, czy typowo szwedzkim Midsommar.
Jedyną wadą wyjazdu do Szwecji były szwedzkie ceny, które mimo pokaźnego grantu dawały się we znaki. Mimo tego zdecydowanie polecam wyjazd do Szwecji, tak jak i sądzę do każdego innego kraju. Rzuceni w skrajnie inne środowisko jesteśmy w stanie osiągnąć znacznie więcej, niż siedząc we własnej strefie komfortu. Wystarczy tylko się odważyć i wziąć przysłowiowego byka za rogi :) .
Radosław Skonieczny - filologia angielska
Wyjazd z Programem Erasmus otworzył mi oczy na Świat, poznałam pewne rzeczy na nowo. W pewnych sytuacjach będąc w obcym kraju musiałam odnaleźć się pierwszy raz, ale przy pomocy niesamowicie życzliwych ludzi udało mi się to z wielkim powodzeniem. Nigdy nie zapomnę tego semestru spędzonego tam, w Dusseldorfie. Niepowtarzalny klimat, piękne europejskie miasto, weseli ludzie, wspaniała kadra. Wykładowcy byli wspaniali, podejście profesorów do studentów było czymś niesamowitym ku mojemu zaskoczeniu!
Poza życiem uczelnianym, miałam też sporo czasu by zapoznać się z codziennością życia w Niemczech, by trochę "popodróżować", zobaczyć nowe miejsca. Sprawę ułatwił mi bilet, który otrzymałam od uczelni za pomocą którego mogłam podróżować po całym Landzie.
Bardzo cieszę się, że podjęłam to wyzwanie i miałam na tyle odwagi by wyjechać. Jeśli ktokolwiek z Was ma możliwość i chęć wyjechania, nie bójcie się, warto!
Jedyne czego żałuję, to to, że byłam tam tylko jeden semestr, ale pewne jest to, że jeszcze wrócę.
#erasmusteam górą!
Klaudia Jakutajć - filologia germańska
Wybór Uniwersytetu Pannonia w ramach programu Erasmus+ to bardzo dobra decyzja. Uniwersytet jest bardzo dobrze zorganizowany. Koordynator programu Erasmus+ p. Kolos Adorjan jest wyjątkowo miły i pomocny. Wydział Filologii i Nauk Społecznych oferuje filologię angielską, filologię niemiecką i stosunki międzynarodowe na poziomie licencjatu jak i filologię angielską, filologię niemiecką, stosunki międzynarodowe, tłumaczenia ustne i pisemne i lingwistykę stosowaną na poziomie studiów magisterskich. Zajęcia są prowadzone przez wyjątkowo miłych wykładowców i znanych profesorów.
Poza tym Veszprém jest przepięknym miastem położonym niedaleko Balatonu i Budapesztu.
Polecam zarówno studentom jak i wykładowcom wyjazd na Universytet Pannonia w Veszprém w ramach programu Erasmus+.
dr Jolanta Sypiańska - adiunkt Wydział Humanistyczny (filologia angielska)